Przejdź do treści

Wiedza z zakresu kalibracji termodynamicznej

Strona wiedzy na temat kalibracji termodynamicznej zawiera odpowiedzi na pytania dotyczące kalibracji temperatury i wilgotności. Uzyskasz wgląd w możliwości i przyrządy pomiarowe dostępne dla dwóch kalibracji. 

Dlaczego wilgotnościomierze muszą być kalibrowane?

Regularna kalibracja i  ewentualna korekta mają decydujące znaczenie dla precyzji procesu i oszczędności kosztów – nawet w przypadku długotrwałych stabilnych czujników. Jeśli tak nie jest, istnieje ryzyko, że po roku do dwóch lat konieczne będzie węższe określenie docelowego przedziału wilgotności, co będzie miało znaczący wpływ na koszty operacyjne. Dla osoby odpowiedzialnej za sprzęt lub systemy testowe kluczowe jest znalezienie kompletnego systemu odpowiedniego dla wilgotnościomierza, który umożliwia kalibrację i regulację przy niewielkim wysiłku. 

Kalibracja wilgotności 

Jakie są parametry wilgotności?

Wilgotność  bezwzględna [g/m³] wskazuje masę wody zawartej w objętości w postaci pary. Przy tej samej objętości powietrza wilgotność bezwzględna jest niezależna od temperatury i ciśnienia. Jeśli jednak objętość zmniejsza się z powodu ciśnienia zewnętrznego lub chłodzenia o tej samej zawartości wody, wilgotność bezwzględna odpowiednio wzrasta. 

Wilgotność nasycenia lub maksymalna wilgotność [g/m³] wskazuje maksymalną możliwą ilość pary wodnej w metrze sześciennym powietrza o określonej temperaturze. Tutaj zdolność absorpcji wilgoci przez powietrze wzrasta wraz ze wzrostem temperatury. Jednakże, jeśli maksymalna wilgotność zostanie przekroczona, nadmiar pary wodnej w postaci kondensatu (tworzenie kropel) wytrąca się.  

Diagram Nasycenie ilości pary wodnej w powietrzu

Wilgotność względna U [%RH] jest stosunkiem faktycznie zawartej masy do maksymalnej możliwej masy pary wodnej w powietrzu. Ponadto wilgotność względna ustawia zawartość wilgoci w stosunku do nasycenia, a zatem jest miarą deficytu nasycenia w powietrzu. Tak więc wilgotność względna wskazuje, jaki procent maksymalnych możliwych ilości pary wodnej jest obecnie obecny w powietrzu. 

Możliwości kalibracji wilgotności

Możliwości kalibracji wilgotności: Do kalibracji wilgotnościomierzy / rejestratorów / przetworników preferowane są następujące metody pomiarowe i systemy pomiarowe: 

  • Metoda mokrej tkaniny / tkaniny tłumiąc
  • Ogniwa stałoprzecinkowe/garnki solne 
  • Generatory dwukwotworowe 
  • Komora klimatyczna 
  • Huminator 
  • Generatory dwutemperaturowe/dwuciśnieniowe 
  • Generator wilgotności Thunder 
  • Ciśnieniowe systemy punktu rosy 
  • Przeczytaj nasz interesujący artykuł na ten temat: 

Jak kalibrować higrometry?

W porównaniu z innymi mierzonymi zmiennymi (temperatura, przepływ ...) kalibracja higrometrów jest trudniejsza, ponieważ generowanie zdefiniowanej wilgotności stanowi znacznie większy wysiłek. Szczególnie w zakresie śladowej i wysokiej wilgotności występują specyficzne problemy, takie jak zjawiska adsorpcji / desorpcji lub awaria kondensatu. Następujące metody są odpowiednie do kalibracji higrometrów: 

  • Metoda mokrej tkaniny / tkaniny tłumiącej 
  • Ogniwa stałoprzecinkowe/garnki solne 
Diagram higrometru lustrzanego punktu rosy

Co to jest higrometr lustrzany punktu rosy?

Zasada pomiaru higrometrów lustrzanych punktu rosy opiera się na chłodzeniu wilgotnego powietrza aż do wystąpienia kondensacji. Pojawienie się kondensującej wody na lustrze o kontrolowanej temperaturze jest wizualnie wykrywane, gdy lustro dopiero zaczyna się zaparowywać. Temperatura panująca w tym momencie odpowiada temperaturze punktu rosy. Urządzenie sterujące utrzymuje stałą temperaturę lustra w temperaturze punktu rosy, którą można następnie bardzo precyzyjnie określić za pomocą platynowych czujników temperatury. Element Peltiera służy do chłodzenia, a lustrzana powierzchnia jest oceniana za pomocą metod optoelektronicznych. 

Jakie czujniki wilgotności są dostępne?

Czujnik (łac. sensus: "uczucie") lub (pomiar) sonda jest elementem technicznym, który oprócz pewnych właściwości fizycznych lub chemicznych (np. promieniowanie cieplne, temperatura, wilgotność, ciśnienie, zmienn.B e ciśnienie akustyczne, dźwięk, jasność, magnetyzm, przyspieszenie, siła), może również jakościowo lub ilościowo rejestrować właściwości materiału w swoim środowisku. Ze względu na szeroki zakres dynamiki i fakt, że prawie nie ma materiałów i efektów fizycznych, na które para wodna w próbce gazu nie ma wpływu, istnieje wiele różnych zasad czujników do określania wilgotności. 

  • Czujniki ceramiczne 
  • Czujniki chlorku litu 
  • Czujniki polimerowe 
    • Rezystancyjne czujniki polimerowe 
    • Pojemnościowe czujniki polimerowe 

Jak działa czujnik polimerowy?

Czujnik polimerowy wykorzystuje zmianę właściwości specjalnego tworzywa sztucznego (polimeru) w zależności od wilgotności otoczenia. Proste czujniki polimerowe wykorzystują zmianę rezystancji elektrycznej warstwy polimerowej wrażliwej na wilgoć (rezystancyjne czujniki polimerowe), urządzenia wyższej jakości mają metalowe powierzchnie przymocowane do boków małej płyty polimerowej i mierzą zmianę stałej dielektrycznej polimeru jako zmianę pojemności układu (pojemnościowe czujniki polimerowe). Dzięki znajomości mierzonej temperatury wilgotność względną można przekształcić w wilgotność bezwzględną. 

W jaki sposób kalibrowane są przyrządy do pomiaru temperatury?

Termin "kalibracja termometru" odnosi się do określenia odchylenia pomiarowego termometru. Odchylenie pomiaru to różnica między "prawidłową" temperaturą termometru a wyświetlaną temperaturą lub sygnałem .dem. 

Kalibracja temperatury 

Jakie metody pomiaru temperatury są dostępne?

W zależności od zakresu temperatur i warunków środowiskowych można stosować różne metody. Najczęściej spotykane są tak zwane termometry dotykowe, w których mierzone medium jest dotykane lub zanurzane w nim. Kontrastem jest wariant bezdotykowy, który obejmuje między innymi termografię czy termometrię radiacyjną. Jeśli nie można przeprowadzić bezpośrednich pomiarów, na przykład w bardzo wysokich temperaturach, metoda ta jest odpowiednią alternatywą. 

Jakie czujniki są dostępne w dziedzinie pomiaru temperatury?

Wybór odpowiedniego czujnika do pomiaru temperatury decyduje o dokładności wyników pomiarów. Należy zauważyć, że różne czujniki spełniają różne wymagania. 

  • Duży zakres pomiarowy oznacza zazwyczaj ograniczoną dokładność, 
  • Szczególnie szybkie sondy z krótkimi czasami regulacji zwykle nie nadają się do solidnych codziennych pomiarów, 
  • Konstrukcja określa, która sonda jest odpowiednia do jakich pomiarów. 
  • Przegląd różnych czujników 
     
  • Termometr rezystancyjny 
  • Czujnik PTC 
  • Czujniki gorącego przewodnika/termistora (czujnik NTC) 
  • Czujnik platynowy (e.B. PT100) 
  • Czujnik termopary 

Możliwości kalibracji temperatury

Zasadniczo w kalibracji temperatury rozróżnia się dwie metody kalibracji: kalibrację w punktach stałych i kalibrację przez pomiar porównawczy. W przypadku tych metod istnieją różne sposoby kalibracji sprzętu i przyrządów testowych/pomiarowych w sposób zgodny z ITS 90: 

  • Kalibracja w ustalonych punktach 
  • Kalibracja w kąpielach ciekłych (cyrkulacyjnych lub kalibracyjnych) 
  • Kalibracja w kalibratorach bloków metalowych 
  • Kalibracja w piecach rurowych 
  • Kalibracja na powierzchniach (kontaktowych i bezdotykowych) 
  • Kalibracja w komorach temperaturowo-klimatycznych 
  • Przeczytaj nasz interesujący artykuł na ten temat: 

Kalibracja w kąpielach ciekłych

Po skalibrowaniu za pomocą pomiaru porównawczego normalny termometr i badana próbka są wystawione na działanie stałej temperatury, która jest wytwarzana, na przykład.B w mieszanej kąpieli ciekłej lub kalibratorze bloków metalowych. Rzeczywista temperatura w obiekcie jest mierzona z normalną i porównywana z wyświetlaczem DUT po ustaleniu równowagi termicznej między termometrami a materiałem kontaktowym. Ze względu na najbardziej równomierny możliwy rozkład temperatury, do kalibracji należy używać tylko mieszanych kąpieli płynnych. W przypadku kąpieli płynnych dokonuje się podstawowego rozróżnienia pomiędzy zbiornikami cyrkulacyjnymi lub termostatami cyrkulacyjnymi a tzw. umywalkami przelewowymi. 

Kalibracja w termostatach cyrkulacyjnych i basenach przelewowych

W przypadku kąpieli płynnych dokonuje się podstawowego rozróżnienia pomiędzy zbiornikami cyrkulacyjnymi lub termostatami cyrkulacyjnymi a tzw. umywalkami przelewowymi. Kalibracja w basenach przelewowych: W tym projekcie płyn do kąpieli krąży od dołu do góry. W rezultacie w basenie uzyskuje się bardzo jednorodny przestrzenny rozkład temperatury i wysoką stabilność temperatury czasowej. Przewaga basenu przelewowego nad niecką cyrkulacyjną polega na lepszej stabilności temperatury, równomiernym rozkładzie temperatury i zdefiniowanej cylindrycznej przestrzeni użytkowej. 

Wykres maksymalnej wilgotności w funkcji temperatury punktu rosy

Co to jest punkt rosy (temperatura punktu rosy) °Ctp?

Temperatura punktu rosy jest definiowana jako temperatura, w której aktualna zawartość pary wodnej w powietrzu (100% wilgotności względnej) jest maksymalna. Temperatura punktu rosy jest niezależna od aktualnej temperatury. Jednym ze sposobów pomiaru temperatury punktu rosy jest chłodzenie metalu, aż powierzchnia zaparuje parą wodną. Następnie temperatura metalu jest temperaturą punktu rosy. Efekt ten jest również stosowany w różnych metodach pomiaru i kalibracji ("metoda mokrego pończochy"; "Higrometr lustrzany punktu rosy").