Przejdź do treści
Ręczne procesy w produkcji wyrobów medycznych

Walidacja procesów ręcznych w technologii medycznej

Czy procesy ręczne muszą być walidowane, a także zautomatyzowane i jak może wyglądać pragmatyczne podejście do walidacji? Pytanie, które często zadaje sobie zapewnienie jakości, ponieważ celem jest zapewnienie bezpiecznych i solidnych procesów. 

Zgodnie z wymogami regulacyjnymi normy ISO 13485 i przepisów dotyczących systemu jakości FDA, procesy, których wyniki procesu nie są (wystarczająco) zweryfikowane lub mogą zostać zweryfikowane, wymagają walidacji - niezależnie od tego, czy proces obejmuje czynności ręczne. Procesy ręczne muszą być zatem rozpatrywane dokładnie w taki sam sposób, jak procesy zautomatyzowane. W pierwszym etapie walidacji tych procesów należy określić, które parametry produktu są istotne i tylko dla tych parametrów procesy powinny zostać zwalidowane.

Jeśli to możliwe, do określenia zdolności procesu należy wykorzystać zmienne (ciągłe) dane. Podczas przeprowadzania walidacji należy postępować zgodnie z tą samą procedurą, co w przypadku walidacji procesów zautomatyzowanych. Zaczynając od szczegółowego schematu przepływu procesu, na którym przeprowadzana jest analiza ryzyka, definiowane są niezbędne testy dla etapów kwalifikacyjnych IQ, OQ i PQ. 

Sprawdzanie poprawności ręcznego etapu procesu

Struktura walidacji nie różni się od struktury zautomatyzowanych procesów. Najpierw tworzony jest schemat blokowy etapów pracy z pomocami i sprzętem wymagającym kalibracji. Następnie przeprowadza się analizę ryzyka i ostatecznie walidację zgodnie z ustaloną procedurą (IQ, OQ, PQ), przy czym przydatność zastosowanej metody badawczej ma ogromne znaczenie. Wybrana metoda badawcza powinna zatem również zostać zatwierdzona w ramach PQ. 

Na podstawie uzyskanych danych należy najpierw sformułować stwierdzenia dotyczące możliwości procesowych procesu. Te dane analityczne można podzielić na dwie grupy: 

  • Właściwości danych atrybutywnych 
  • Zmienne dane (ilość) 

Dane zmienne można dalej podzielić na dane dyskretne (wartości całkowite) i ciągłe (dowolne numeryczne). Zasadniczo należy podjąć próbę uzyskania zmiennych, ciągłych danych, ponieważ pozwala to na najlepsze możliwe obliczenie zdolności procesu. 

Nasze usługi dla Ciebie

V-Model jako podstawa walidacji PRIMAS validated NEW: besprechung-validierung-gxp-dokumentation

Walidacja

Holistyczna obsługa projektów walidacyjnych w oparciu o ryzyko

Wdrożenie i dokumentacja kwalifikacji pomieszczeń czystych

Kwalifikacja

Kwalifikacja sprzętu lub instalacji w oparciu o ryzyko

Kalibracja elektrycznych przyrządów pomiarowych

Wzorcowanie

Kalibracja na miejscu i kalibracja laboratoryjna sprzętu testowego i pomiarowego istotnego pod względem jakości