Przejdź do treści

Podstawy niepewności pomiaru

Ta strona wiedzy zawiera odpowiedzi na pytania dotyczące znaczenia, istotności, wpływu, określania i obliczania niepewności pomiaru. W tym kontekście otrzymasz informacje na temat współczynnika wrażliwości i salda/ budżetu niepewności pomiaru. 

Niepewność pomiaru w porównaniu z prawidłową i zmierzoną wartością

Co oznacza niepewność pomiaru?

Pomiary nie dostarczają absolutnie dokładnych wartości, ponieważ zawsze podlegają niedoskonałościom i niedoskonałościom, których nie można dokładnie określić ilościowo. Wynik pomiaru zależy od zastosowanej metody pomiaru, warunków otoczenia, takich jak temperatura, wilgotność i ciśnienie otoczenia, wydajności zastosowanej technologii pomiarowej (przesunięcie, dryf) oraz kompetencji technika kalibracji. 

Ilustracja dokładności, precyzji i rozdzielczości w szkicu

Związek między: precyzją, dokładnością i rozdzielczością

Rozdzielczość jest rozumiana jako najmniejsza jednostka licząca, tutaj odległość pierścieni celu. Rozproszenie otworów po kulach wskazuje na precyzję. Jest to miara odtwarzalności trafień. Rozproszenie otworów po kulach do środka celu wyraża się dokładnością. (Pod uwagę brane są tylko systematyczne odchylenia.) 

Dlaczego niepewność pomiaru jest istotna?

W celu oceny i ponownego wykorzystania wyniku pomiaru, oprócz ustalonego oszacowania mierzonej zmiennej należy sporządzić oświadczenie o jakości wyniku. Wskazanie niepewności pomiaru wzmacnia zaufanie do wyników pomiarów i umożliwia porównanie różnych pomiarów. Jest to podstawowy wymóg w krajowej i międzynarodowej wymianie towarów. Istnieją również inne powody, aby poradzić sobie z niepewnością pomiaru. Na przykład, jeśli pomiar jest częścią kalibracji i musi być wskazany w świadectwie kalibracji lub jeśli należy ocenić zgodność ze specyfikacją dokładności przyrządu pomiarowego. "Zmierzona wartość bez niepewności pomiaru nie jest pełnym wynikiem pomiaru!" 

Jaki wpływ ma niepewność pomiaru podczas kalibracji?

W ramach kalibracji sprawdza się, czy czujnik jest zgodny z określoną dokładnością. Wykryte odchylenie musi być mniejsze niż dopuszczalne odchylenie. Ale sama kalibracja, jak każdy pomiar, również podlega niepewności. Jest to podane w postaci niepewności pomiaru. Niepewność pomiaru składa się zasadniczo z błędów wpływających na operatora, obiekt badany, metodę i odniesienie. Niepewność pomiaru jest miarą losowego rozproszenia wyniku pomiaru i dlatego jest podawana jako +/-. W zależności od zasady podejmowania decyzji musi ona zostać uwzględniona w ocenie zgodności. 

Wzorcowanie 

W jaki sposób określa się i oblicza niepewność pomiaru?

Wyjaśnienie obliczeniowe niepewności pomiaru zgodnie z GUM

Określenie niepewności pomiaru odbywa się zwykle zgodnie z przedstawionym procesem. Poszczególne zmienne wpływające Xi są opisywane zgodnie z ich rozkładem jako funkcje prawdopodobieństwa u(Xi), obliczane z powiązanymi czułościami z modelu pomiarowego Y = f(Xi) i łączone metodą kwadratowego dodawania do standardowej niepewności pomiaru u(Y). Standardowa niepewność pomiaru u(Y) jest miarą dyspersji pomiaru. Aby wyrazić zakres wartości, w którym rzeczywista zmierzona wartość wynosi zwykle 95%, niepewność pomiaru stojaka jest mnożona przez współczynnik rozszerzenia. W większości przypadków rozkład normalny jest poprawny. Mnożnik odpowiada wartości liczbowej 2. 

Co oznacza niepewność pomiaru według GUM?

Przewodnik "Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement", w skrócie GUM, jest uznanym na całym świecie standardem oceny i raportowania niepewności pomiaru i został przyjęty przez kilka organizacji międzynarodowych. GUM stosuje podejście polegające na określeniu każdego wyniku pomiaru jako najlepszego oszacowania mierzonej zmiennej z przypisaną niepewnością pomiaru. W ten sposób metoda GUM zapewnia jasno zdefiniowaną metodę oceny do przeprowadzenia opisu zadania pomiarowego i zakresów zmienności odpowiednich wielkości przy użyciu rozkładów prawdopodobieństwa i równań modelowych. W ten sposób, za pomocą metody GUM, można w przejrzysty sposób pokazać, które zależności są stosowane w określaniu niepewności pomiaru i jak postrzegana jest ocena uczestniczących zmiennych. 

Statystyczna podstawa obliczania niepewności pomiaru

Ogólnie rzecz biorąc, doświadczenie metrologiczne pokazuje, że procesy pomiarowe nie mogą być kontrolowane tak precyzyjnie i że warunki pomiaru nie mogą być określone tak precyzyjnie, że tylko jedna wartość może być przypisana do mierzonej zmiennej. Dlatego rozwiązanie leży w opisie niepełnej wiedzy poprzez rozkłady wartości, których waga jest szacowana. Mniej lub bardziej precyzyjna znajomość kompatybilnych wartości mierzalnej wielkości opisana jest rozkładami możliwych wartości. Gęstość prawdopodobieństwa określa wagę przypisaną wartości Y o rozmiarze X na podstawie istniejącej wiedzy. Aby móc później przeprowadzić odpowiednie obliczenie niepewności pomiaru, konieczne są podstawy obliczania prawdopodobieństwa lub statystyki: 

Funkcje dystrybucji, takie jak.B.: 

  • Rozkład prostokątny, trapezowy, trójkątny, dzwonkowaty (krzywa dzwonowa Gaussa)  Inne parametry statystyczne, takie jak.B. 
  • Średnia arytmetyczna, zakres, odchylenie standardowe, propagacja błędu 

Co oznacza współczynnik czułości w kontekście niepewności pomiaru?

Współczynnik wrażliwości ci opisuje stopień, w jakim na oszacowanie ilości wynikowej wpływają zmiany w oszacowaniu ilości wejściowej. Można go określić na podstawie funkcji modelu za pomocą równań lub metod numerycznych. 

Co to jest równowaga niepewności pomiaru/budżet niepewności pomiaru?

Analiza niepewności pomiaru, często określana jako budżet niepewności pomiaru, powinna zawierać wykaz wszystkich źródeł niepewności podczas pomiaru, wraz z powiązanymi standardowymi niepewnościami pomiaru, oraz wskazanie, w jaki sposób zostały one określone. W przypadku powtarzających się obserwacji wskazuje się również liczbę n przeprowadzonych obserwacji.