Przejdź do treści

Wiedza z zakresu kalibracji analitycznej

Na stronie wiedzy Analytics znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące kalibracji analitycznej. Otrzymasz szczegółowe informacje na temat analizy gazów i kalibracji spalin, przewodności i pH-metrów oraz testerów oleju do smażenia.  

Dlaczego kalibracja przyrządów pomiarowych jest ważna dla analizy gazów?

Analiza gazu jest przeprowadzana w wielu gałęziach przemysłu i dziedzinach w celu zbadania składu gazów i mieszanin gazowych. Tutaj różne gazy są nie tylko wykorzystywane do procesu tworzenia wartości, ale są również wytwarzane jako produkt uboczny w różnych innych procesach, takich jak.B. proces spalania. Stosowane są tutaj odpowiednie urządzenia pomiarowe, które muszą być regularnie kalibrowane w celu bezpiecznej analizy gazu w celu ochrony ludzi przed potencjalnie szkodliwymi gazami. Konserwacja urządzeń służy zatem zapobieganiu uszkodzeniom komórek pomiarowych, które mogą być spowodowane przez brudne filtry w systemie pomiarowym, np.B. Ponadto celki pomiarowe są regulowane tak, aby zapewnić, że popełniane są tylko najmniejsze błędy pomiarowe. 

Kalibracja analityczna 

W jaki sposób kalibrowane są detektory spalin?

Detektory spalin są kalibrowane przy użyciu gazów odniesienia na stanowisku testowym gazu kalibracyjnego. Tutaj detektory spalin są podłączone do półautomatycznego systemu. System precyzyjnie reguluje czasy płukania pomiędzy poszczególnymi mediami, a także nakładanie gazów. W przypadku kalibracji zmierzone wartości są teraz tylko odczytywane.  

Dlaczego mój detektor spalin musi zostać ponownie skalibrowany po konserwacji/naprawie?

Poprzez konserwację/naprawę celki pomiarowe są regulowane/wymieniane. Ponieważ stanowi to istotną dla kalibracji zmianę w urządzeniu, urządzenie do pomiaru spalin musi zostać ponownie skalibrowane. 

Co to jest cela pomiarowa?

Sercem każdego analizatora są czujniki specyficzne dla substancji lub systemy czujników, tak zwane komórki pomiarowe. Ich funkcja opiera się na zasadach fizycznych lub chemicznych, takich jak absorpcja .B, adsorpcja, transmisja, jonizacja, odcień cieplny, a także właściwości paramagnetyczne lub elektrochemiczne. Czujniki reagują na zmianę mierzonej zmiennej z odpowiednią zmianą ich właściwości (e.B zwiększoną absorpcją światła lub zmniejszeniem przewodności), z której może powstać sygnał pomiarowy. 

Co to jest przewodność elektryczna?

Przewodność elektryczna, znana również jako przewodność, jest wielkością fizyczną, która wskazuje, jak silna jest zdolność substancji do przewodzenia prądu elektrycznego. Przewodność jest miarą całkowitego stężenia jonów w roztworze pomiarowym. Im więcej soli, kwasów lub zasad znajduje się w roztworze pomiarowym, tym wyższa przewodność.  

Od czego zależy przewodność roztworu?

Przewodność roztworu zależy od: 

  • temperatury: wraz ze wzrostem temperatury wzrasta przewodność w roztworach. Przewodność mierzona w dowolnej temperaturze jest zatem zwykle przekształcana w temperaturę odniesienia. Temperatura odniesienia wynosi zwykle 25 °C.  Konwersja odbywa się przy użyciu współczynnika temperaturowego α. 
  • ilość jonów: im więcej jonów zawartych w roztworze, tym większa przewodność tego roztworu. 

W jaki sposób kalibrowane są przewodzące?

Kalibracja instalacji pomiarowych odbywa się przy użyciu roztworów wzorcowych, które są odpuszczane do temperatury 25 °C w zbiorniku cyrkulacyjnym. Pomiar przewodności elektrycznej jest określony przez wartość rezystancji. Za pomocą prawa Ohma można z tego obliczyć wartość przewodności elektrycznej. Tutaj przewodność elektrolityczna jest obliczana na podstawie przewodności elektrycznej G i stałej geometrycznej pary elektrod C (stała komórkowa). Stała ogniwa (również liczba elektromyślidu lub pojemność rezystancji) jest stosunkiem powierzchni elektrody do jej odległości od siebie. Stała komórkowa ma jednostkę miary cm-1. W przypadku bardzo prostych geometrii, takich jak kondensator płytkowy, stałą celi można obliczyć, dzieląc rozstaw elektrod przez powierzchnię elektrody. Stała celi jest korzystnie określana przez kalibrację. Ze względu na różnice między poszczególnymi komórkami, stałe komórkowe są określane indywidualnie i wskazywane na komórce. 

Co to jest pomiar pH?

W pomiarze pH mierzona jest liczba jonów wodorowych w celu uzyskania informacji o ich stężeniu. Wartość pH jest miarą kwaśnego lub zasadowego charakteru roztworu wodnego. Jest to ujemny logarytm dekadowy (= dziesięć logarytmów) aktywności jonów wodorowych. pH roztworu zależy od temperatury. Temperatura odniesienia wynosi zwykle 25 °C.  Wraz ze wzrostem temperatury wzrasta również stromość elektrody pomiarowej. Jeżeli pomiar lub kalibracja nie są przeprowadzane w stabilnej temperaturze otoczenia wynoszącej 25 °C, należy to wyregulować poprzez regulację kompensacji temperatury.

Jak kalibrowane są pH-metry?

Kalibracja układów pomiarowych odbywa się przy użyciu roztworów wzorcowych, które są odpuszczane do temperatury 25°C w zbiorniku cyrkulacyjnym. Napięcie, które powstaje na elektrodzie pomiarowej i może mieć różną wysokość, jest porównywane z napięciem generowanym przez potencjały dyfuzyjne na elektrodzie odniesienia i jest stałe - niezależnie od stężenia jonów w wodzie. Różnica między dwoma napięciami, rzeczywisty sygnał pomiarowy, dostarcza następnie informacji o stężeniu jonów w wodzie. Poprzez kalibrację napięcie punktu zerowego i nachylenie elektrody pH są określane i przechowywane w urządzeniu pomiarowym. Ponieważ punkt zerowy i nachylenie mogą się zmieniać ze względu na zewnętrzne warunki pomiarowe, a także naturalny proces starzenia, elektroda pH musi być regularnie kalibrowana. 

Co to jest moduł TPM? A jaka zasada pomiaru ma tu zastosowanie?

TPM to skrót od "Total Polar Materials" (niemiecki: Total Polar Materials). Zawartość całkowitych frakcji polarnych jest wyrażona jako % TPM lub częściowo jako TPC ("Całkowite związki lub składniki polarne"). Jeśli olej jest zbyt stary, ma zwiększoną wartość TPM. Próg psucia się w Niemczech ustalono na 24% TPM. Pomiar pojemnościowy opiera się na pomiarze stałych dielektrycznych. W tym celu napięcie jest przyłożone do dwóch płyt kondensatora. Płytki kondensatorów ładują się, aż do osiągnięcia pewnej ilości ładunku elektrycznego. Wraz ze wzrostem ładunku części polarne w tłuszczu wyrównują się coraz bardziej. Czerwone dodatnie końce części wskazują na niebieską, ujemną płytkę, a niebieskie, ujemne końce na czerwoną, dodatnią płytę. Jeśli kondensator jest naładowany, ma pewną pojemność. To zależy od dielektryka, w tym przypadku od oleju. Im więcej części polarnych zawartych w oleju do smażenia, tym większa pojemność kondensatora. Ta zmiana pojemności jest konwertowana, a następnie pojawia się e.B. jako zawartość TPM w procentach na wyświetlaczu testera oleju do smażenia. 

Jak kalibrowane są testery oleju do smażenia?

Kalibracja testerów oleju do smażenia odbywa się przy użyciu olejów referencyjnych, które są odpuszczane do 50°C. Czujnik pomiaru tłuszczu jest zanurzony w oleju odniesienia o kontrolowanej temperaturze, który ma określoną wartość TPM. Jeśli wartość wyświetlana na przyrządzie pomiarowym odbiega zbyt mocno, jest ona dostosowywana do wartości zadanej z regulacją w temperaturze 50°C i 180°C.